Forum Ośrodek Jeździecki INDEKS w Rybniku Stodołach Strona Główna

Słownik Jeżdziecki nasze małe ABC....
Idź do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Ośrodek Jeździecki INDEKS w Rybniku Stodołach Strona Główna -> O koniach na poważnie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
palcia94




Dołączył: 11 Gru 2008
Posty: 67
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 12:07, 29 Mar 2009    Temat postu:

wielkie dzięki
Jesteście kochane!!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
olcia19888




Dołączył: 29 Mar 2007
Posty: 53
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Gliwice

PostWysłany: Wto 23:00, 31 Mar 2009    Temat postu:

swietny temat Wesoly

dzieki temu mozna sie sporo ciekawych zeczy dowiedziec Wesoly

piszcie, piszcie ,piszcie!!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Qnie




Dołączył: 14 Paź 2009
Posty: 507
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Knurów

PostWysłany: Nie 17:25, 27 Gru 2009    Temat postu:

STĘP

Najwolniejszym z chodów jest stęp. W związku z tym jest najlepszy do nauki i doskonalenia używania pomocy przez jeźdźca. Jeżeli chcesz ruszyć stępem, musisz delikatnie zadziałać na konia łydkami, czyli "zacisnąć łydki na jego bokach". W trakcie użycia łydek, musisz lekko popuścić koniowi wodze, aby wiedział o co ci chodzi. Jeżeli tego nie zrobisz, tylko będziesz cały czas trzymał sztywno wodze, koń może pomyśleć, że chcesz ruszyć do tyłu (tak się właśnie rusza do tyłu). Kiedy koń już idzie do przodu, należy przestać mocno działać łydkami. Teraz należy się skupić na rękach. Pozwól koniowi swobodnie ruszać głową, ale jednocześnie nie dopuść do tego, aby zgubić kontakt z pyskiem konia lub aby koń spuścił głowę bardzo nisko. Jeśli chcesz sie zatrzymać zaciśnij łydki na bokach konia i usztywnij ręce - przestań podążać za ruchem głowy konia. Stęp to chód czterotaktowy, wyraźnei słychać cztery uderzenia kopyt o ziemię następujące w jednakowych odstępach. Konie wierzchowe przechodzą stępem w ciągu godziny od 6 - 7 km. Rodzaje stępa: zebrany, pośredni, roboczy i wyciągnięty.


KŁUS

Kłus jest chodem dwutaktowym symetrycznym , którym słychac dwa uderzenia kopyt o ziemię. W chodzie tym koń jednocześnie stawia na ziemi i odrywa od niej dwie nogi rozmieszczone po przekątnej. W kłusie anglezowanym musisz unosić się i opadać w siodle. Ten rodzaj kłusa jest wygodniejszy i łatwiejszy niż kłus ćwiczebny i jeździec powinien dobrze się go nauczyc zanim przystapi do nauki kłusa ćwiczebnego. Jak się nauczyć kłusa anglezowanego? Aby unieść się z siodła w kłusie, pozwól, żeby pierwszy ruch konia wybił cię z siodła. Przy następnym ruchu powróc na miejsce. Więc gdy koń kłusuje w rytmie jeden-dwa, to ty powinieneś unosić się w rytmie góra-dół. Rodzaje kłusa: zebrany, pośredni, roboczy, wyciągnięty. Z punktu widzenia jeźdźca w rekreacji – kłus anglezowany, ćwiczebny (pełny siad) lub w półsiadzie. Kłusaki mają również kłus szybki, który u innych koni nazywamy już galopem.

GALOP

Galop jest chodem skaczącym, trzytaktowym z fazą lotu. W galopie ogromną rolę w zachowaniu równowagi odgrywają głowa i szyja konia, toteż krępowanie tych ruchów poprzed sztywne trzymanie wodzy jest ogromnym utrudnieniem dla konia i powoduje sztywność ruchów. Galop jest najprzyjemniejszym chodem konia. Jest wygodny i łatwy do nauczenia się. Rodzaje galopu: równy, zebrany, roboczy, pośredni, wyciągnięty. Można galopować w półsiadzie lub w pełnym siadzie.
Koń powinien galopować na tę samą nogę, w którym kierunku idzie (w lewo – na lewą, w prawo – na prawą). Jeśli tak nie jest, a jest to zamierzone mówi się, że jeździec prowadzi konia kontrgalopem. Jazda kontrgalopem jest trudnym technicznie elementem, bowiem utrudnia koniowi zachowanie równowagi. Jeśli kontrgalop nie był zamierzony to nazywamy go galopem fałszywym.



CWAŁ


Jest najszybszym rodzajem galopu, często uważany za odrębny chód, gdyż w przeciwieństwie do innych rodzajów galopu jest czterotaktowy. Koń stawia nogi w kolejności: lewa tylna, prawa tylna, lewa przednia, prawa przednia, lub odwrotnie, po czym następuje faza lotu.


Oprócz tych podstawowych chodów konia wyróżnia się jeszcze dwutaktowy inochód (koń stawia nogi w kolejności: prawa przednia z prawą tylną, a następnie lewa przednia z lewą tylną) oraz tölt. Istnieje również wiele chodów sztucznych, czyli wyuczonych przez człowieka np. piaff, pasaż czy stęp hiszpański.

Chody mogą być wrodzone (stęp, galop, kłus, cwał) lub nabyte (piaff, pasaż). Każdy z wymienionych powyżej chodów ma dwa rodzaje (tempa): szybki i wolny i można w nim wprowadzać modyfikacje takie jak skracanie czy wydłużanie kroku.

Źródła:Wikipedia, Euroanimal


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Qnie dnia Nie 17:59, 27 Gru 2009, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Ośrodek Jeździecki INDEKS w Rybniku Stodołach Strona Główna -> O koniach na poważnie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group, modified by MAR
Inheritance free theme by spleen & Programosy

Regulamin